Taş Devri Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde adı sık sık duyulan Taş Devri Diyeti nedir ve neden yapılmalıdır?

0 310

Taş devri diyeti işlenmiş gıdaların zararlı olduğunu odak noktası alan beslenme şeklidir. Bu diyet türü diğer beslenme türlerine göre daha çok organik olması bakımıyla taş devri diyeti adlandırılmaktadır. Kilo vermek isteyenlerin başvurdukları yöntemlerden biridir.

Taş Devri Diyetinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eski çağdaki insanların yeme alışkanlıklarından yola çıkan taş devri diyetinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır Öncelikle tahıl grubu karbonhidratlarından uzak durmak gerekmektedir. D vitamini ihtiyacı için güneşe çıkılması gerekmektedir.

Her diyette olduğu gibi taş devri diyetinde de yemekleri evde pişirmek daha iyi olacaktır. Yiyecekleri çok pişirmemeye özen göstermek gerekmektedir.

Taş Devri Diyeti Daha mı Sağlıklıdır?

Taş devri diyeti faydaları merak edilmektedir. İşlenmiş gıdaların zararlı olduğunu, eskiden yaşayan insanların daha organik beslendikleri için daha sağlıklı olduğunu düşünen kişler taş devri diyetinin diğer beslenme şekillerinden daha sağlıklı olduğunu savunurlar.

Peki bu gerçekten böyle midir?  ABD’deki Minnesota Üniversitesinde evrimsel biyoloji uzmanı olarak görev yapan Marlen Zuk taş devrinde yaşayan insanlar ile günümüzdeki insanların genetik farklılıklarının bulunduklarını belirtmiştir.

Taş devri diyeti ile insanların daha hızlı kilo vermeleri mümkündür fakat kısa dönemli sonuçlardır. Bu yüzden verilen kiloların hızlı bir şekilde geri alınması taş devri diyetini sağlık açısından zayıflatmaktadır. Hızlı kilo alıp vermek insan metabolizmasını bozan durumlardandır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri