Nordik Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Yeni trendler arasında kısa sürede yer alarak dikkat çeken Nordik Diyeti hakkında tüm bilgiler.

0 322

İskandinav ülkelerinin son 20 yıldır beslenme düzeni nordik diyet şeklindedir. Nordik diyeti, besinlerin sağlıklı bir şekilde lezzetli hale getirilerek sürdürülebilmesini amaçlayan bir beslenme programıdır.

Nordik diyetinde amaç mental ve fiziksel sağlığı korurken, kilo vermeyi de sağlamaktır. Uygulanan diyetin nordik diyet olabilmesi için tüketilen besinlerin o bölgelerde yetişiyor olması ve o bölgenin yeme içme kültürünü yansıtıyor olması gerekmektedir.

Nordik Diyetinde Hangi Besinler Tüketilebilir?

Nordik diyetinde, İskandinav ülkelerinde yetişen; dağ çileği, yaban mersini, kızılcık meyvesi, kuş üzümü gibi meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu meyveler diyet içinde ara öğün olarak tüketilebileceği gibi yemeklerin içinde de kullanılabilmektedir. Nordik diyetinin bir diğer besin maddesi patatestir.

Patates içeriğinde bulundurduğu diyet lifleri, folat, magnezyum gibi içeriklerinden dolayı diyetin olmazsa olmaz besin maddesidir.  İskandinav ülkeleri denizle çevrili oldukları için, omega-3 oranı yüksek balıkları nordik diyetine muhakkak dahil edilmektedir. Bu gibi besinlerin dışında, süt ve süt ürünleri tahıl ve baklagiller nordik diyetinde tüketilebilen besinler arasındadır.

Nordik Diyeti Nasıl Uygulanır?

Nordik diyeti ile ilgili bir diğer soruda diyetin nasıl uygulanarak kilo verileceğidir. Nordik diyeti uygulamak 3 ana kurala dikkat edilerek kolayca uygulanabilir ve bu sayede kilo vermek mümkün olabilir.

Nordik diyette, sebzelerden alınan kalori yüksek olacak şekilde etten gelen kalori miktarını azaltmak ilk kuraldır. Hayvansal kaynaklı proteinler için balık ya da kabuklu deniz ürünleri tercih edilmelidir. Doğada yetişen mantarlar, kırmızı renkli meyveler ve yeşil sebzeler ile kalori ihtiyacı giderilerek uygulanan bir diyet şeklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri