Köpekler Kin Tutar Mı?

Fillerin asla unutmadığını biliyoruz, peki ya köpekler? Kızgın mı kalıyorlar yoksa affedip unutuyorlar mı?

0 30

Bir zamanlar, Ivan Pavlov adlı bir Rus fizyolog, köpeklerin bir olayın gerçekleşmesini bir başkasının beklentisiyle ilişkilendirmeye açık olduğunu keşfetti. Deneyleri, bir köpek bir zil sesinden sonra lezzetli bir muamele ile ödüllendirildiğinde, her zil çaldığında salya salgılamaya başladığını gösterdi. Sesi ödülle ilişkilendiriyordu.

Bununla nereye gidiyorum? Açıkça, artık köpeklerin, eylem ve tepki söz konusu olduğunda noktaları birleştirebildiğini biliyoruz; bu da, en iyi arkadaşlarımızın, onlara yanlış yaptığımız anları hatırlayıp hatırlamadıklarını ve kin besleyip tutamayacaklarını merak ediyor. Evcil hayvanınız tarafından hiç yanlış yapmadınız mı? Peki ya paltonuza uzanırken kazayla kurşunu dürttüğünüz ve telsiz zamanının geldiğini düşündüğü zaman – ama değil mi? Ya da o şekerleme kavanozunu açtınız, sadece o köşeyi dönüp mutfağa koşarken, tükendiğinizi fark ettiniz. Tanıdık geliyor mu?

Mesele şu ki, köpeklerimiz yollarına gerçekten iyi bir şeyin geldiğine dair herhangi bir ipucuna coşkuyla yanıt vermeye devam ediyor… bu yüzden geçmişteki tüm ihlalleri unutmuş olmalılar, değil mi? Mutlaka öyle değil.

Psychology Today’e göre, önce bir “kin”in ne anlama geldiğini tanımlamanız gerekir. Bu, evcil hayvanınızın kötü niyetinizi dilediği veya skoru daha sonra çözmeyi planladığı anlamına mı geliyor? Hmmm… muhtemelen hayır. Bu, ona yaptığınızı (veya yapmadığınızı) unutmayacağı anlamına mı geliyor? Büyük olasılıkla. Görüyorsunuz, bazıları köpeklerin çok kısa süreli hafızaları olduğunu ve muhtemelen onları hayal kırıklığına uğrattığınızı çoktan unutmuş olduklarını iddia etse de, evcil hayvanlarımızı temel komutlar konusunda eğitmek için neden zaman ayırdığımız karşısında uçuyor. Kesinlikle bir hatırlama duygusu yoksa, sonuçları asla göremeyiz.

Böylece, köpeklerin belirli eylemlere dayalı olarak beklentiler oluşturduklarını ve davranışlarınızı hatırlama yeteneğine sahip olduklarını belirledik. Ama en iyi arkadaşın gerçekten kin tutabilir mi?

Bu denkleme dahil edilmesi gereken büyük “ancak”, evcil hayvanınızın hatırlama duygusunun çağrışımsal bir hafıza olarak daha iyi tanımlanabilmesidir. Başka bir deyişle, tepkisi bir tetikleyici tarafından başlatılır – tipik olarak insanlar, yerler veya bir deneyim. Köpek parkındaki o iğrenç köpeğe hırlıyor çünkü en son oraya gittiğinde topunu çaldığını hatırlıyor. Parkta son olduğunuzdan beri olayı kafasında kafa yorduğu için değil, nasıl ödeşeceğini bulmaya çalıştığı için değil. Aynı köpeği parkta görmenin tetikleyicisi, tepkisine neden oldu. Tuttuğu bir kin değildi.

Ve hepimiz evcil hayvanlarımızın kıskançlık, açgözlülük, hayal kırıklığı ve mutluluk gibi insani duygular sergilediğini görmüş olsak da, bu örneklerin geçmişteki rastgele bir anıya dayanarak ortaya çıkması pek olası değildir. Bu sadece, onun ipucunu almanız, konserve açacağını çalıştırmanız veya en sevdiği ikramlara uzanmanız gibi bir tetiğe “anda” verilen bir tepkidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri