Kediler Geceleri Neden Çıldırır?

Güneş battığında, kediniz sinsi sinsi dolaşıyor… delilik ve kargaşa için! Kedilerimizdeki cılızlığı ortaya çıkaran gece vakti nedir?

0 26

“Gece Yarısı Çılgınlığı”nın yerel bir alışveriş merkezinde gece geç saatlerde yapılan bir satış olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aynı yeri alıngan bir kediyle paylaşan bizler daha iyi bilir. Bu, tüyler ürpertici bir uluma çıkarırken, sabahın erken saatlerinde evin etrafında koşmak anlamına gelir.

Minik tekir Shelby için saat gibiydi. Gırtlak, gırtlaktan gelen çağrı ve parke zeminlerdeki meşgul pençelerin musluk, musluk, musluklar 3’te başlayacaktı. Sabah yatağıma, onun “öldürdüğü” ve gece boyunca bana getirdiği en sevdiği yumuşak oyuncaklar dolmuştu .

Bu manik davranış, kedilerde nadir değildir ve kedinizin, cadılık saatinin gevşemek ve stres atmak için en iyi zaman olduğunu düşünmesinin birkaç nedeni olabilir. İşte kedi fenomeni hakkında altı ortak düşünce:

Doğa mı yoksa yetiştirme mi? Vahşi doğadaki kediler genellikle geceleri avlanır ve kızınızın iyi beslenmiş olması hiç de önemli değildir; Yatağın altında ve dolaplarınızda gizlendiğini hayal ettiği yırtıcıları takip etme ve avlama ihtiyacı, gece geç saatlerde yaptığı maskaralıkların nedeni olabilir. Ve eğer huysuz kediniz gecenin bir yarısı evin etrafında koşmuyorsa, dışarıda kendi başına yaşıyormuş gibi şafakta uyanıp ava çıkmaktan hoşlandığını keşfedebilirsiniz. Bunun nedeni, kedilerin genellikle alacakaranlıkta ve şafakta en aktif olmalarıdır. Bu, peşinden gitmekten hoşlandıkları av hayvanların dışarıda olduğu ve yakalanması daha kolay olduğu zamandır. Her iki durumda da, en çok gece veya şafak vakti aktif olsa da, alarmınız çalmadan önce sizi uyandırırsa, enerjik davranışı çok can sıkıcı olabilir.

Açlık vurduğunda. Kedinizin gece boyunca hareket etmesinin bir başka nedeni de aç hissetmesidir. Siz derin bir uykudayken, karnı gurulduyor ve gece yarısı atıştırması veya yemek yemeye hazır olabilir. Bu, etrafta koşuşturmasına ve dikkatinizi çekmek için çok fazla gürültü yapmasına neden olabilir. Ya da yine, sabahın erken saatlerinde, doğal içgüdüsü ona dışarı çıkıp kahvaltı yapma zamanının geldiğini söylediğinde olabilir. Bu nedenle, kedinizin gece boyunca biraz çılgınca davranmasının nedeni buysa, doğru yemek programını bulmak bir fark yaratabilir.

Tembel mi, deli mi yoksa ikisi birden mi?Çoğu kedi, günü bir güneş ışınından başka bir şeyi kovalamadan içeride geçirir. Genellikle uyurlar, yemek yer, sonra biraz daha uyurlar. Bu eskiden gecenin büyük avını beklerken, artık durum böyle değil ve yalan söylemek onları bir çıkışa ihtiyaç duyan bastırılmış enerjiyle baş başa bırakıyor. Ancak kediniz hareketsiz olduğu gün boyunca biriktirdiği tüm enerjiyi serbest bırakıyor olsa da, dikkatinizi çekmeyi umduğu için geceleri daha aktif olabileceğini düşünmek önemlidir. Günü sensiz geçirdikten sonra ve hatta belki de oldukça sıkıldığını hissettikten sonra, özellikle ona eşlik edecek başka kedicikleri yoksa, geceleri tüm enerjisini dışarı atabilir. Gün içinde evcil hayvanınızla etkileşime geçmek için adımlar atmak, ona sizinle bolca vakit geçirme şansı vermek,

Koruma görevi çağırıyor. Mürettebatım, gece bir pencerenin dışında aniden başka bir kedi belirirse balistik olur (rakunlar veya sıçanlar için çok fazla değil). Bu derin, tehditkar ulumalar, suçluyu dışarıda tutmak ve bölgesini korumak için pencereden pencereye yarışmayı içerir. Birden fazla kediniz varsa, anında uluyan bir etiket ekibinin oluşturulmasının yakın olduğunu unutmayın.

Pire olabilir mi? Sebep, bastırılmış enerji değil, kedinizi virajda sürükleyen can sıkıcı, kaşıntılı pireler olabilir. Kapalı bir kedi olsa bile , sadece bahçede gezinmek pire almak için yeterli olabilir. Asla “olamayacağını” varsaymayın çünkü bu, hemen belirlemek ve ilgilenmek isteyeceğiniz olası bir nedendir. Güven Bana! Pire sorununu hemen çözmezseniz, yalnızca kedinize değil, size ve ailenize de saldıran bir istila ile karşılaşabilirsiniz.

Kaşınmak için kaşınıyor mu? Kediniz alerjiden muzdarip olabilir – hava yoluyla veya gıdayla ilgili – ve bu hastalıklara eşlik eden kaşıntılı cilt, rahatsızlıktan kurtulmaya çalışırken düzensiz davranışlara ve evin etrafında ani kaymaya/uçmaya neden olabilir. Bu konuda tavsiye almak için veterinerinizle konuşun ve manik davranışının temelinde bunun olabileceğinden şüpheleniyorsanız test ayarlayın.

Evde fare mi? Geceleri çıkan evde gerçekten bir fare veya başka bir haşarat olabilir. Yani Kitty yok edici olarak çalışmakla meşgulken, onun çalışkanlığına sessizce lanet ediyorsun. Adil olun ve dolaplarda fare pisliği olup olmadığını kontrol edin ya da evde belirli bir yere takıntılı görünüyorsa, gece geç saatlerde yaptığı aktivitelerin haklı olup olmadığını görmek için bir göz atın. Bazı yaratıklar bulursanız, sizi sorun konusunda uyardığı için kedinize teşekkür edebilirsiniz, bu yüzden devam edin ve ona yeni bir oyuncak veya özel bir ödül gibi güzel bir ödül verin.

Sağlık sorunu mu yoksa yaşlılık mı? Kediler yaşlandıkça davranışları birkaç farklı şekilde değişebilir . Her kedi farklıdır, ancak sadece arkadaşınızın yaşlandıkça davranışını gözlemlemek, özellikle geceleri neden aniden farklı davrandığı konusunda size ipuçları verebilir. Ayrıca, yaşlılığın yanı sıra, kendisini huzursuz veya rahatsız hissedebileceği veya acı çekebileceği için geceleri ilgi aramasına neden olan sağlık sorunları olabilir. Evcil hayvanınızın davranışında günün veya gecenin herhangi bir saatinde çok fazla değişiklik fark ederseniz, işin özüne inip kedinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olup olamayacağınızı görmek için veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir.

Ne yapabilirsin?

Bazıları onu geceleri ayrı bir odaya kapatmayı önerebilirken, bana göre bu onun bir kedi olması için bir ceza gibi görünüyor. Diğer bazı çözümler şunları içerir:

Yatmadan önce onunla son derece aktif bir oyun randevusu yapın – bir lazer işaretçiyi kovalayın, oyuncakları saklayın, getirin – ardından akşam yemeğini izleyin. Bu, avlanma ve yakalama dürtüsünü bastırmaya yardımcı olabilir ve dolu bir karın sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Babam sonunda yumuşak oyuncaklı bir olta kullandı. Dışarı çıkın, geri sarın ve kısa sürede zıplamasını sağlayın (yakaladığı ve attığı oyuncakları almak için ayağa kalkmanıza gerek kalmadan).

  • Gün boyunca onu meşgul edin. Piyasada evcil hayvanınızla konuşmanıza ve hatta ara sıra bir ziyafet çekebilmeniz için onu çağırmanıza izin verecek birçok etkileşimli alet var.
  • Bir zamanlayıcıya ayarlanabilen oyuncaklara göz atın. Siz dışarıdayken onu hazırlıksız yakalayacak, oyuncaklarının başında tutacak ve can sıkıntısını önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Oyuncağına gelince karıştır. Aynı-eski-aynı eski şeylere olan ilgisini kaybettiğini hissettiğinizde, yeni oyuncaklar çıkarın ve eskilerini daha sonra saklayın. Onları kedi nanesi ile ıslatın ve evde olmadığınızda kendinize saatlerce oyun süresi kazanın.
  • YouTube, kuşları, balık tanklarını ve koşan fareleri içeren bir dizi kedi dostu kanal sunar. Videoları seven bir kediniz varsa, siz yokken onu mutlu edecek bir şeyler açın.
  • Keşfetme ihtiyaçlarını gidermelerine izin verin. Mürettebatımı her sabah 10-15 dakika güverteye çıkardım. Yağmur veya kar (en kısa sürede içeri girmelerine izin verin), bahçelerinde neler olup bittiğini araştırma ihtiyaçlarını karşılar, catnip bitkilerinin bozulmadığından emin olun (evet, kışın bile) ve genel olarak sadece görünüyor sabahın geri kalanında onları sakinleştir.
  • Evdeki tek evcil hayvan oysa, ailenizi büyütmeyi düşünün. Kediler sosyaldir ve başka bir kedinin veya köpeğin arkadaşlığını severler. Dikkatlice seçin ve bütünleşmek için zaman ayırın.

Bu numaralar işe yaramıyorsa ve pire ve haşere muayeneniz olumsuz sonuçlanıyorsa, veterinerinizle konuşmak isteyebilirsiniz. Hiperestezi sendromu olarak bilinen ve yukarıdakine benzer şekilde ortaya çıkabilen ve obsesif kaşıma veya tımar etme ve etrafta koşmayı içeren bir bozukluk vardır. Ölümcül olmasa da, veterinerinizin tavsiyesi ile tedavi edilmesi ve kontrol edilmesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri