Defi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0 21

Bir merkeze bağlı olan finans sistemi, yatırımcılar açısından yeteri kadar güvenli değildir. Nihayetinde ilgili merkez, sisteme istediği gibi müdahale edebilir ve sistemin istenilen yönde ilerlemesini sağlayabilir. İşte bahsedilen durumlar nedeniyle merkezsiz finans yapısının oluşturulmasına odaklanılmıştır. Defi de bunların ilklerinden biridir. Peki, Defi nedir? Özellikleri nelerdir?

Defi Nedir?

Defi; merkezsiz finans (decentralized finance) demektir. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan, yatırımcılar için özgür bir ortam sağlayan sistemdir. İlgili sistem her ne kadar yeni olmasına karşın bazı eksiklikleri olsa da, geleneksel finans sisteminin çok ilerisindedir.

Kripto para birimlerinin geliştirilmesi ile ortaya çıkan merkezsiz finans sistemi, sadece para gönderme işlemini değil, akla gelecek bütün finansal işlemleri kapsar. Bu sistemin geliştirilmesinin nedenleri ise çok fazladır. Bunlar uzun uzun sayılabilir, ancak temel nedenin demokratik bir finans sistemi oluşturmak olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Günümüzde finansal işlemlerin temel kurumlarının bankalar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bankalar, sahip oldukları özellikler ve sermayelerinin büyüklüğü ile sistemi önemli ölçüde kontrol eder. Ancak bankaların net bir şekilde güvenli olduğunu söylemek zordur. Hatta bazı bankalar, yasal olmayan şekillerde sisteme müdahale dahi etmeye çalışır. İşte bu tür durumlar nedeniyle bazı insanların bankalara karşı ciddi bir güvensizliği var. Bu güvensizlik ise Defi uygulamalarının çıkış nedenlerinden biridir.

Bankalara güvenmeyen insanlar, farklı çözümler aramaya başlamıştır. Bunun sonucunda ilk olarak kripto paralar, sonrasında ise merkezsiz finans uygulamaları geliştirilmiştir. Bahsedilen durumlar nedeniyle finans sistemi her geçen gün biraz daha değişmekte ve özgürlük alanları daha da artmaktadır. Ancak merkezi otoritenin bu sistemlere olan bakış açısının olumlu olduğu söylenemez. Gelecekte Defi uygulamalarının yerinin ne olacağı ve finans sistemini ne kadar değiştireceği, şimdiden merak ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri